• Prof. Dr. Mehmet KAYA | 21. Dönem Kahramanmaraş Milletvekili

Şehsuvar Bey

Şehsuvar Bey'in Osmanlı yanlısı olması, Memluk Sultanı Hoşkadem'i huzursuz ediyordu. Hoşkadem, bir yandan Şehsuvar'ın amcası Rüstem Bey'i Dulkadirli Beyi yapmak için destekliyor, bir yandan da Şehsuvar'ı altetmenin yollarını arıyordu.

Şehsuvar Bey, Fatih'e bir mektup yazarak, Hoşkadem'in Dulkadirli Ülkesiyle Karamanoğulları'nın sınırında bir düzeltme yapma arzusunda olduğunu, bunun bir bahane teşkil edebileceğini bildirdi. Fatih, Hoşkadem'in niyetini sezerek, Şehsuvar Bey'e yazdığı cevabında, eğer savaş çıkarsa, girişmıeden önce kendisine haber vermesini istedi. Hoşkadem'e de ayhca mektup yazarak Şehsuvar Bey'le iyi geçinmesini rica etti. Hoşkadem razı olmayıp, Rüstem Bey'i Şehsuvar Bey'in üzerine gönderdi. Fakat Rüstem Bey başarısız olup davasını terketti. Öte yandan Memluklar'ın bu tutumuna çok kızan Şehsuvar Bey, onlardan Birecik, Besni Gerger ve Ruınkale şehirlerini aldı. Celallenen Hoşkadem, Suriye valilerine emir göndererek derhal Şehsuvar'ın üzerine yürümelerini ve Şahbudak'ı Dulkadirli Beyi yapmalarını istedi. Durumdan Fatih'i haberdar eden Şehsuvar-Bey savaş için hazırlandı. 1467 Eylülünde Şahbudak'ın kılavuzluk ettiği Memluk ordusu Dulkadirli ülkesine girip 'Göksun yakınlarındaki' Turna dağı eteklerine ulaşınca, pusu kuran Şehsuvar Bey, birden saldırıya geçerek Memluklar'ı öyle bir hezimete uğrattı.

Daha sonra Şehsuvar Bey kendi adına hutbe okutup para bastırdı. Bu, artık bir devlet olduğunun ve kendisinin de bağımsız bir hükümdar olduğunun bir göstergesiydi. "Melikü'l-Muzaffer" imzasıyla mektuplar yazıp, çeşitli Türkmen halkını kendisine itaate davet etti.

Şehsuvar Bey, Memluklularla mücadelesini kaybederek 1472 de Kahire' de idam edilmiştir.
Okunma Sayısı: 2454   |   Güncelleme Tarihi: 08.06.2016    Sayfayı Yazdır


Site içerisinde yer alan yazılı ve görsel içerik Prof. Dr. Mehmet KAYA tarafından sağlanmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz, kaynak gösterilerek iktibas edilemez. © 2016
web.tasarim.namikerdemkaya.com